Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Wakacje kredytowe

W dobie ożywienia gospodarczego, które mogliśmy doświadczać kilka lat temu, instytucje finansowe zachęcały nas do sięgania po kredyty. Zminimalizowanie formalności sprawiało, że stało się to łatwe, szybkie i niemal przyjemne. Mało kto zastanawiał się jakie będą konsekwencje życia „na kredyt”. Elastyczny rynek pracy nie dawał nam odczuć ile tak naprawdę wydajemy i spłacamy, co dawało złudne poczucie bezpieczeństwa odnośnie przyszłej kondycji finansowej.

Spowolnienie gospodarcze, w którym aktualnie uczestniczymy doprowadziło do pogorszenia sytuacji finansowej w wielu gospodarstwach domowych. Wielu ludzi boryka się z poszukiwaniem źródła dochodu. Firmy nie oferują już tak korzystnych warunków zatrudnienia oraz zarobków jak dotychczas. Nasuwa się pytanie: co z zaciągniętymi zobowiązaniami?, przecież trzeba je spłacać. W związku z trwającymi problemami z utrzymaniem stabilności finansowej kredytobiorców, banki wychodzą naprzeciw wprowadzając tzw wakacje kredytowe. Jest to „zabieg” finansowy dający możliwość przesunięcia w czasie spłaty rat zaciągniętego kredytu.

Każdy bank posiada własną ofertę wakacji kredytowych, które różnią się od siebie formalnościami, dłuższym bądź krótszym czasem zawieszenia płatności. W niektórych przypadkach daje możliwość odroczenia płatności nawet do 60 miesięcy, co niewątpliwie pozwala na naprawienie sytuacji finansowej. Z oferty wakacji kredytowych mogą jednak skorzystać osoby, które posiadają pozytywna historię spłaty kredytu oraz złożą z odpowiednim wyprzedzeniem wniosek w banku. Kredytobiorcy, którzy ubiegają się o skorzystanie z oferty wakacji kredytowych muszą w swojej historii spłaty kredytu wykazać minimum 12 miesięcy regularnych spłat.

Zazwyczaj ta operacja wiąże się z podpisaniem stosownego aneksu do pierwotnej umowy kredytowej, co niesie za sobą dodatkowe koszty. Dlatego przed podjęciem decyzji o zawieszeniu płatności należy dokładnie zapoznać się z jej warunkami. Należy także mieć świadomość, że nie unikniemy spłaty zawieszonych rat. Odnośnie spłaty banki dają kredytobiorcy dwie możliwości. Pierwszą jest powiększenie wysokości kolejnych rat, drugim zaś wydłużenie okresu spłaty całego kredytu. Takie kwestie zazwyczaj ustalane są indywidualnie, jednak okres spłaty nie może przekroczyć maksymalnego przewidzianego okresu kredytowania.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *