Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Poręczyciel kredytowy

Kiedy ktoś ze znajomych prosi nas o poręczenie zaciąganego kredytu, zamiast podejmować pochopną decyzję, warto chwile się nad nią zastanowić. Co stanie się w sytuacji, kiedy przestanie spłacać raty? W takiej sytuacji jego zobowiązania przechodzą na poręczycieli. Poręczyciel, żyrant  to innymi słowy osoba, która gwarantuje bankowi wysokością swojego majątku spłatę kredytu w przypadku kiedy dłużnik przestaje spłacać raty. Zdarzają się sytuacje, że bank bez wcześniejszego poinformowania poręczyciela, wysyła do jego miejsca zatrudnienia nakaz komorniczy.

W takich sytuacjach połowa pensji żyranta jest przekazywana na spłatę długu wraz z odsetkami. Do kosztów należy doliczyć koszty egzekucji komorniczej. Poręczyciel może odzyskać swoje pieniądze, wytaczając proces sądowy dłużnikowi, jednak należy brać pod uwagę, że takie sprawy toczą się latami. Dlatego przed podjęciem pozytywnej decyzji odnośnie żyrowania kredytów należy przeanalizować stopień ryzyka jakie możemy ponieść. Przed złożeniem podpisu w banku warto szczerze porozmawiać z osobą prosząca nas o przysługę, dowiedzieć się jaka jest jego sytuacja finansowa, zawodowa oraz jakie są jego miesięczne dochody.

Niewątpliwie najbezpieczniejsze dla osoby poręczającej kredyt są kredyty hipoteczne. Ich zabezpieczeniem jest w pierwszej kolejności mieszkanie lub dom, do którego bank ma prawo własności. W takich sytuacjach banki odstępują od ściągania z pensji żyrantów, tylko wystawiają na sprzedaż nieruchomość. Warto dowiedzieć się kim są pozostali żyranci, przy kredytach na wysokie kwoty banki żądają kilku poręczycieli. Nie musimy znać ich osobiście, ale warto zanotować sobie ich adresy czy numery telefonów, na wypadek jakichkolwiek kłopotów.

Decyzji o poręczaniu kredytów starajmy się nie podejmować samodzielnie. Dajmy sobie czas na przedyskutowanie jej z mężem, partnerem, ich to niewątpliwie także dotyczy. Prawo bankowe wymaga zgody współmałżonka, jeśli nie mamy rozdzielczości majątkowej. Musi on osobiście złożyć podpis w banku, jeśli tego nie zrobi stanowi to podstawę do unieważnienia poręczenia. Kiedy podczas analizy wszystkich za i przeciw, pojawią się jakiekolwiek wątpliwości należy odmówić takiej przysługi. Poręczając kredyt narażamy własne pieniądze a tym samym własną stabilność finansową.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *