Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Kupno samochodu

Zakup samochodu jest dość znaczącą decyzją i często poświęcamy tej sprawie dużo uwagi oraz czasu. Kiedy już dokonamy porównania wszystkich interesujących nas ofert i zdecydujemy się na jedną należy podjąć ostatnia decyzję, kupujemy za gotówkę czy na raty?. Zaletą zakupów na raty niewątpliwie jest fakt, że nie pozbywamy się gotówki.

Czasem po przekalkulowaniu kosztów związanych z kredytem okazuje się, że miesięczne raty są bardziej atrakcyjne, ponieważ pozostałą część środków możemy korzystnie zainwestować. Jednak to oprocentowanie zazwyczaj warunkuje podjecie decyzji o wariancie zakupowym. Patrząc z innej perspektywy, zakup samochodu za gotówkę to pozbycie się wszelkich formalności, z którym musimy sprostać by otrzymać kredyt samochodowy. Podobnie jak w przypadku ubiegania się o kredyt gotówkowy, zazwyczaj wymagane jest zaświadczenie z zakładu pracy potwierdzające nasze zatrudnienie i wysokość dochodów. Inaczej dzieje się, gdy posiadamy wkład własny powyżej 30 proc wartości kredytu, wtedy istnienie możliwość skorzystania z tzw. uproszczonej procedury, bank opiera się na oświadczeniu o dochodach. W sytuacji gdy nie posiadamy wkładu własnego, bank może zażądać od nas poręczenia kredytu od innych osób. Dzieje się tak w przypadku braku zabezpieczenia kredytu.

Dodatkowym wymaganiem może być również odpis o braku wpisu zastawu na kupowanym samochodzie. W przypadku zakupu auta używanego od komisu lub dealera, bank może zażądać faktury pro-forma. Formami zabezpieczeń kredytu samochodowego są zazwyczaj: zastaw rejestrowy na kupowanym pojeździe, cesja polisy ubezpieczeniowej na rzecz banku a także depozyt karty pojazdu.

Mimo tych wszystkich formalności coraz częściej zdarza się, ze osoby, które dysponują gotówką decydują się na kredyt. Istotnym czynnikiem warunkującym podjęcie decyzji jest sytuacja finansowa danej osoby. Istnieje oczywiście inne wytłumaczenie tej sytuacji. Na zakup auta decydują się osoby, których dochody pochodzą z nielegalnych źródeł dochodu. Zakupem samochodu za gotówkę zainteresowałby się Urząd Skarbowy. Zakup auta na kredyt ma również wytłumaczenie czysto ekonomiczne. Warto jest kupować na raty, ponieważ oprocentowanie kredytu nie może się zmieniać z dnia na dzień a inflacja często zwiększa się w takich sytuacjach i nasz samochód mimo oprocentowania staje się coraz tańszy. 

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *