Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Jesteś kredytobiorcą?

Jesteś „szczęśliwym” posiadaczem kredytu gotówkowego lub w niedalekiej przyszłości zamierzasz zaciągną zobowiązanie bankowe? Jako klient banku lub przyszły kredytobiorca nie zawsze musimy dostosowywać się do dobrej woli kredytodawców. Jaką wiedzę powinniśmy posiadać by nie dać się różnorakim kruczkom jakie zawierają umowy kredytowe? Doskonale wiadomo, że uzyskanie kredytu w dzisiejszych czasach jest łatwe i niemal przyjemne. W ciągu kilku chwil zyskujemy środki potrzebne do finansowania naszych potrzeb. Uśmiech z twarzy znika kiedy dowiadujemy się o dodatkowych opłatach i kosztach jakie będziemy ponosić w związku z kredytem.

Dlatego warto przed podpisaniem umowy kredytowej zapoznać się z ustawą o kredycie konsumenckim, przybliży nam to nasze prawa oraz obowiązki względem kredytodawcy. Jednym z podstawowych elementów umowy kredytowej jest możliwość odstąpienia od niej w przeciągu 10 dni nie później niż 3 miesiące od daty jej podpisania. Mogą skorzystać z tego prawa osoby, które w tym terminie dostarczą na adres wskazany przez kredytodawcę odpowiednie oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Takie oświadczenie powinniśmy otrzymać od banku. Co się dzieje kiedy pieniądze zostały już wypłacone? W takiej sytuacji kredytobiorca zobowiązany jest do zwrotu całości kwoty. Skutkiem odstąpienia od umowy kredytowej jest niewątpliwie fakt uznania jej za niezawartą. W związku z tym strony umowy zobowiązane są do zwrotu wzajemnych świadczeń.

Klient do zwrotu pieniędzy, a bank do zwrotu kosztów jakie kredytobiorca poniósł w związku z kredytem. Do kosztów zwracanych przez kredytodawcę nie wlicza się opłat przygotowawczych oraz kosztów niezbędnych do ustanowienia zabezpieczeń. Kredytobiorcy przysługuje również prawo do wcześniejszej spłaty kredytu. Bank nie może w takiej sytuacji żądać od niego dodatkowych opłat. Zgodnie z zapisami w ustawie o kredycie konsumenckim o zamiarze wcześniejszej spłaty kredytobiorca powinien poinformować kredytodawcę najpóźniej 3 dni przed jego dokonaniem. Nie mając pełnej świadomości o naszych prawach często obawiamy się dodatkowego kontaktu z kredytodawcą. Wolimy pogodzić się z pewnymi sprawami, żeby tylko ominąć konieczności rozmowy. Jak widać nie powinniśmy się obawiać bo jak wiadomo nieznajomość prawa nie zwalnia nas z obowiązku jego przestrzegania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *