Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Kredyt konsolidacyjny

Konsolidacja jest to produkt bankowy skierowany do osób posiadających większą liczbę kredytów. Polega on na wydłużeniu okresu kredytowania przy jednoczesnej obniżce miesięcznego zobowiązania. Zdecydowanie mogą z niego skorzystać kredytobiorcy, którzy zaczynają mieć problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Należy jednak pamiętać, że zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego to nic innego jak zaciągnięcie zwykłego kredytu, czyli weryfikacji ulegnie nasza zdolność kredytowa.

Zatem, jeśli dopiero rozpoczynają się nasze problemy finansowe i nie widzimy możliwości spłaty wcześniejszych zobowiązań bankowych, należy pomyśleć o skonsolidowaniu wszystkich miesięcznych rat w jedną. Nie zawsze jednak taka zamiana niesie za sobą korzyści dla kredytobiorcy. Eksperci zalecają ostrożność osobom zastanawiającym się nad zamianą kilku kredytów w jeden, zwłaszcza hipoteczny. Banki stosują w związku z kredytami konsolidacyjnymi większe marże niż wcześniej. Należy dokładnie przeanalizować oraz przekalkulować koszty nowego zobowiązania. Po porównaniu ze wcześniejszymi zobowiązaniami, może się jednak okazać, że wygodniej jest mieć jedną pożyczkę, ale będzie ona droższa. Dzieje się tak z konkretnego powodu, przy zamianie kilku kredytów w jeden hipoteczny wydłuża nam okres spłaty. Kredytobiorca odczuwa ulgę z powodu zmniejszenia miesięcznej raty, która może spaść nawet o połowę, jednak całkowity koszt kredytu rośnie.  Dzieje się tak niezależnie od tego, że spada oprocentowanie.

W przypadku zamiany kredytów gotówkowych obniżka oprocentowania jest dość znacząca, może wahać się w granicach nawet kilku pkt. proc Kredyt hipoteczny wiąże jednak klienta z bankiem na dłuższy okres czasu, który sięgać może nawet do 30 lat. Z analiz finansowych jasno wynika, że o ile rata kredytu hipotecznego może być rzeczywiście o ponad połowę niższa, o tyle suma zapłaconych bankowi odsetek przez cały okres kredytowania będzie prawie trzy razy większa. Warto przeanalizować także dodatkowe opłaty związane z nowym kredytem. Banki często dodają dodatkowe ubezpieczenie, co niewątpliwie wpływa na ostateczny koszt zobowiązania. Korzystna dla kredytobiorcy konsolidacja jest tylko wówczas, gdy suma nowej raty jest niższa od sumy pozostałych do spłacenia rat konsolidowanych. W innym przypadku konsolidacja kredytów pozostaje korzystna jedynie dla banku.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *