Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Kredyt hipoteczny

Przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego w pierwszej kolejności wybieramy odpowiedni dla nas bank, w którym będziemy składać wniosek. Pisząc odpowiedni mam na myśli taki, w którym wszystkie bądź przy najmniej większość parametrów kredytowych będziemy w stanie spełnić. Kiedy już znajdziemy odpowiednią instytucję finansową, następnym etapem powinno być porównanie podstawowych czynników wpływających na ostateczny koszt zaciąganego kredytu. Podstawowym jest wysokość kredytu z uwagi na to, że nie zawsze o kwocie decyduje wartość mieszkania bądź domu.

Warto zastanowię się w jakim procencie będziemy kredytować zakup nieruchomości, czy w skład kwoty kredytu wliczamy także jego remont lub wykończenie. Czynnikiem warunkującym przyszłe oprocentowanie kredytu jest miedzy innymi to ile mamy własnych środków. Im większy procentowo wkład własny tym uzyskamy niższe oprocentowanie. Te wszystkie informacje pozwolą nam określić kwotę kredytu jaka nas interesuje. Kolejnym istotnym czynnikiem jest waluta, w jakiej chcemy zaciągnąć kredyt.  Waluta jest parametrem bezpośrednio wpływającym na wysokość przyszłych rat. Kredyty zaciągane w obcych walutach charakteryzuje dużo niższe oprocentowanie niż takie same zaciągane w złotówkach.

Przy wyborze waluty powinniśmy kierować się czasem kredytowania oraz możliwością wcześniejszej spłaty kredytu. Okres kredytowania jest istotny również dla oceny naszej zdolności kredytowej. Im jest on dłuższy tym nasza zdolność do zaciągnięcia kredytu jest większa. Po określeniu czasu na jaki decydujemy się wziąć kredyt należy określić jakie raty wybieramy.

Mamy do wyboru dwa warianty, pierwszym są równe raty, drugim malejące. Jak nazwa wskazuje raty równe są to takie, które przez cały czas trwania umowy kredytowej pozostają w takiej samej wysokości. Wybierając raty malejące część kapitałowa jest stała przy każdej racie, zmniejszaniu ulega część odsetkowa. Wynika z tego, ze na początku spłaty raty równe będą niższe od rat malejących, z biegiem czasu jednaj staną się większe. Oznacza to, że decydując się na równe raty zwiększamy tym samym łączną kwotę odsetek do spłaty, co podnosi całkowity koszt kredytu. Warto zastanowić się czy korzystniej jest na początku spłacać wyższe raty by w efekcie końcowym uzyskać mniejszą kwotę do spłaty, czy decydujemy się na sytuację odwrotną.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *