Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Niespłacany kredyt

W dzisiejszych czasach uzyskanie kredytu odbywa się błyskawicznie. Oferty banków bezpośrednio są dostosowane do różnorakich możliwości jakie przedstawiają potencjalni kredytobiorcy. Instytucje finansowe w swych staraniach o klienta stawiają coraz niższe wymogi przyznawania kredytów, co ułatwia tym samym ich otrzymanie.

Daje to poczucie , że niemal każdy może ubiegać się o kredyt. Nie zawsze jednak ta decyzja pozostaje do końca przemyślana i przeanalizowana i nie zawsze również jest odzwierciedleniem sytuacji finansowej klientów. W ciągu ostatnich kilku lat rynek pracy zmienił swoją specyfikę. Coraz częściej nasza pozycja w miejscach pracy pozostaje mało stabilna. W związku z tym nie możemy przewidzieć przyszłości naszego zatrudnienia, a kredyt możemy uzyskać niemal w każdym momencie. Co dzieje się w przypadku gdy tracimy płynność finansową i zalegamy ze spłatą zobowiązań wobec banku?. W sytuacji gdy bank nie widzi możliwości na poprawę sytuacji finansowej kredytobiorcy stara się doprowadzić do windykacji kredytu. Jest to nic innego jak przejęcie zabezpieczeń, na podstawie których został udzielony kredyt.

Pierwszym etapem jest wystawienie przez bank tzw. bankowego tytułu egzekucyjnego, czyli dokumentu na podstawie którego komornik przeprowadza egzekucję komorniczą. Po przejęciu zabezpieczeń bankowych następnym etapem jest wyprzedaż ich na licytacji. Ta forma nie dotyczy jednak zabezpieczeń w postaci wynagrodzeń za pracę lub świadczeń emerytalnych. Komornik może przejąć do 50% wynagrodzenia. Po potrąceniu swoich kosztów komornik jest zobowiązany do przekazania pozostałej części odzyskanych środków na rzecz banku. Zdarzają się jednak przypadki, w których bank nie odzyskuje nic.

Powodem tego zjawiska dość często bywają różnorakie sytuacje, których wytłumaczenie przychodzi z trudem np. zniknięcie towarów z magazynu pozostającego pod stałym nadzorem. Jedynym rozsądnym sposobem by uniknąć wielu nieprzyjemności związanych z utratą płynności finansowej potrzebnej do spłaty zobowiązań bankowych pozostaje ubezpieczenie kredytu od utraty pracy. Jest to stosunkowo niski koszt doliczany do miesięcznej raty kredytu, ale pozwala uniknąć problemów.  W takich sytuacjach ubezpieczyciel pokrywa  zobowiązania przez okres zawarty w ubezpieczeniu,  pozwalając kredytobiorcy zdobyć nowe źródło finansowania.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *